Przyczyny cellulitu

Cellulit dotyka większość kobiet i tylko sporadycznie mężczyzn – proporcje wynoszą 99 do 1. Ta kolosalna różnica wynika z rożnej gospodarki hormonalnej i odmiennej budowy tkanki tłuszczowej.

Czym jest cellulit

To zmiany w wyglądzie skóry bez podłoża chorobowego. Nie powoduje bólu, nie wpływa na wyniki badań diagnostycznych, natomiast może być przyczyną wielu frustracji i kompleksów. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu, rzadziej na ramionach. Szczególnie uciążliwy jest w okresie letnim, kiedy trzeba zaprezentować się w strojach mini lub strojach kąpielowych na plaży.

W początkowej fazie cellulit jest niewidzialny. Jego obecność możemy dostrzec po ściśnięciu skóry palcami. Jeżeli dostrzeżemy nierówność skóry, to pierwszy sygnał ostrzegawczy. To najlepszy moment na rozpoczęcie walki z cellulitem. Kolejny etap to pojawienie nierówności na skórze, w fazie zaawansowanej występują guzki i stwardnienia szpecące sylwetkę.

Jak powstaje cellulit

Efekt pomarańczowej skórki (tak nazywany jest cellulit) to wynik działania wielu czynników. Najważniejszym z nich jest kobiecy hormon – estrogen. Wzrost jego poziomu powoduje zaburzenia w mikrokrążeniu podskórnym. Znajdujące się tam naczynia krwionośne i limfatyczne stają się mniej szczelne i toksyny oraz produkty przemiany materii zamiast zostać wydalone, przenikają do podskórnej tkanki tłuszczowej. Przyczynia się to do utraty jej jednolitej struktury, powstawania guzków i stwardnień. Oczywiście proces ten jest rozłożony w czasie.

Początkowo cellulit jest zupełnie niewidoczny. Jego istnienie możemy stwierdzić po ściśnięciu skóry dwoma palcami. Pojawienie się nierównej struktury przypominającej skórkę pomarańczy, świadczy to o pojawieniu się cellulitu. Kolejnym etapem są już widoczne gołym okiem zmiany w wyglądzie skóry, przede wszystkim jej nierówności. O zaawansowanym stadium świadczą liczne i nierówne guzki.

Przyczyny cellulitu

Jest ich kilka i mają różnorodne znaczenie. Cellulit dotyka zarówno osoby o szczupłej sylwetce, jak i kobiety z nadwagą. W tym drugim wypadku występuje znacznie częściej. Dotyka w równym stopniu kobiety młode i w wieku średnim. Najczęściej jest efektem równoczesnego nałożenia się kilku czynników.

Najczęściej powody cellulitu mają podłoże hormonalne, dlatego występuje u osób szczupłych o zgrabnej sylwetce. Nadmiar estrogenu może pojawić się w okresie ciąży, menopauzy lub podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Pozostałe czynniki wywołujące cellulit dotyczą stylu życia. Niewłaściwa dieta bogata w produkty wysokokaloryczne i wysokoprzetworzone powodują nadwagę i odkładanie się toksyn w podskórnej tkance tłuszczowej powodując ich nierówną strukturę. Cellulitowi sprzyja także brak aktywności fizycznej. Brak ruchu nie sprzyja spalaniu kalorii i zmniejszaniu tkanki tłuszczowej. Podczas treningów komórki tłuszczowe zamieniane są na masę mięśniową.

Udział w powstawaniu cellulitu ma także niewłaściwy sposób ubierania się i buty na wysokim obcasie. Bardzo obcisła odzież powoduje zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych i limfatycznych.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. To jest właśnie niesprawiedliwość dziejowa – cellulit przede wszystkim u mężczyzn, rodzić dzieci nie muszą, a do tego cały dom zawsze na naszych głowach. Musiałam to z siebie wyrzucić 🙂

  2. Łatwo jest dostrzec pierwsze objawy cellulitu. Ale trzeba się go spodziewać, bo dla większości osób cellulit nie jest czymś o czym nie tylko marzą, ale też czymś, czego się spodziewają. Jak się ściśnie skórę palcami – tak jakby się chciało sprawdzić ile się ma tłuszczu – to widać takie małe rowki, które są pierwszymi objawami cellulitu.

  3. No to mam na pewno pierwsze objawy cellulitu, muszę jakoś z tym walczyć już teraz, bo później to już będzie za późno. Pomyślałam o jakimś dobrym kremie, bo chyba są takie na rynku na pierwszy cellulit? Koleżanka wspominała o sinialu, ale za dużo o nim nie wiem i skąd go wzięła jak nigdzie w necie go znaleźć nie mogę..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *