Leki na łupież pstry
Łupież pstry to popularna choroba atakująca zazwyczaj młode osoby wykazujące skłonności do przetłuszczania się skóry i nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Najczęściej atakuje osoby w okresie dojrzewania płciowego lub niedługo po jego zakończeniu. Bardzo rzadko dotyka osoby starszy i dzieci.
Co jest przyczyną łupieżu pstrego?
Bezpośrednią przyzna występowania łupieżu pstrego jest zbyt duże nagromadzenie się grzybów z rodzaju Malassezia, naturalnie występujących w mikroflorze skóry. Na skutek różnego rodzaju nieprawidłowości dochodzi do zaburzenia jej równowagi i zbyt wysokiego nagromadzenia się grzybów. Pośrednimi przyczynami, czyli omawianymi zaburzeniami są zatem:
- Osłabienie odporności organizmu
- Zwiększona chorobowo lub okresowo potliwość
- Zaburzenia pracy gruczołów łojowych
- Uboga w minerały i witaminy dieta
- Stresujący tryb życia
Czy można zarazić się łupieżem pstrym?
Łupież pstry to choroba zakaźna. Najłatwiej zrazić się nią w miejscach, w których panuje wilgotny i ciepły klimat. Miejsca szczególnego ryzyka to siłownie, sauny i solaria. Bardzo łatwo o zakażenie na basenach, termach i w aqua parkach. Nienależycie dbające o higienę salony kosmetyczne czy gabinety odnowy biologicznej również mogą stanowić miejsca o podwyższonym ryzyku.
Jakie leki na łupież pstry?
Dobór metody leczenia jest zazwyczaj uzależniony od stanu rozwoju choroby i jej umiejscowienia. Przed rozpoczęciem terapii warto zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który na podstawie serii badań potwierdzi naszą wstępną diagnozę. Na rynku można znaleźć bogatą ofertę medykamentów przeznaczonych do walki z ta chorobą i wybrać odpowiednie dla siebie leki na łupież pstry. Do najczęściej polecanych należą:
Maści – preparaty dostępne bez recepty. Stosuje się je miejscowo na zmienione chorobowo miejsca. Ułatwiają łagodzenie objawów oraz regenerację i gojenie się naskórka.
Szampony przeciwłupieżowe- dostępne również bez recepty. Można stosować je dwa razy dziennie spłukując lub posmarować nimi zmienione miejsca i pozostawić na noc.
Linie kosmetyków dedykowane dla osób z łupieżem pstrym – są to dermokosmetyki zawierające w swoim składzie substancje czynne ułatwiające leczenie.
Przy braku efektów przy stosowaniu poniższych leków przez okres dłuższy niż miesiąc, lekarz może zalecić przyjmowanie doustne antybiotyków przeciwgrzybicznych. Zdarza się to rzadko- zazwyczaj przy bardzo rozległych zmianach lub częstych nawrotach (w odstępie mniejszym niż rok).
Profilaktyka
W trakcie leczenia, a także aby problem łupieżu pstrego nie powrócił, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Unikajmy kąpieli słonecznych- podrażniają i wysuszają skórę, powodują także, że plamy są bardziej widoczne.
- Nośmy przewiewne ubrania z oddychających materiałów- zapewnią skórze komfort w czasie okresów zwiększonej potliwości.
- Unikajmy ciężkich i tłustych kremów- niepotrzebnie zapychają skórę uniemożliwiając jej swobodne oddychanie.
- Unikajmy wizyt w solariach- nie są zdrowe dla kondycji skóry pod żadnym względem. Wysuszają ją, przyspieszają proces starzenia, do tego są miejscem podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zakażenie łupieżem pstrym.
- Stosujmy lekkie kremy z filtrami UV.