Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka to wydarzenie w życiu młodej kobiety, które oczekiwane jest z ciekawością, ale przede wszystkim ze strachem i obawą. Nawet świadome sytuacji młode damy nigdy nie będą całkowicie przygotowane na jej nadejście. Trudno się dziwić, bowiem widok krwi zawsze budzi zaniepokojenie – choćby był to i proces zupełnie naturalny.
Pierwszy okres ma miejsce w okresie dojrzewania, przy czym nie istnieje coś takiego, jak dokładny przedział czasowy jej występowania. Zazwyczaj premierowego krwawienia menstruacyjnego doświadczają dziewczynki w wieku 12-14 lat. Równie dobrze jednak może ono spotkać już dziesięciolatkę, a wyjątkowo nawet jeszcze młodsze dziecko. Zdarza się też, że okres pojawia się później – nie jest to jeszcze powód do niepokoju, niemniej każdą taką sytuację warto skonsultować z lekarzem.
Przygotuj się psychicznie do pierwszej menstruacji
Oczywiście, dziewczynka powinna być w pełni świadoma faktu możliwości wystąpienia pierwszej menstruacji. Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi córkami o krwawieniu tego typu. Ma to znaczenie zarówno psychologiczne, jak i praktyczne. Przygotowanie do tego wyjątkowego momentu powinno być perfekcyjne. Pozwoli to na jego przebrnięcie w sposób możliwie jak najbardziej komfortowy.
Zakres wiekowy, w którym może pojawić się pierwsza menstruacja jest bardzo szeroki. Jak zatem choć trochę go zawęzić? To pytanie, które zadaje sobie w zasadzie każda nastolatka. Zwłaszcza, że pierwsze miesiączkowanie to problem dość kłopotliwy i wstydliwy. Mimo świadomości, że wszystko jest w porządku, młode kobiety obawiają się pewnej społecznej stygmatyzacji i często starają się skrzętnie ukryć jakiekolwiek ślady krwawienia.
Czy możemy zatem mówić o jakichkolwiek symptomach, które świadczyłyby o nadciąganiu tego niezwykłego wydarzenia? Owszem, pewne objawy mogą zwiastować rychłe nadejście pierwszej miesiączki.
Co zwiastuje pierwszą miesiączkę
Zmiany fizyczne u dziewcząt to pierwsze, na co należy zwrócić uwagę. Mowa tu zwłaszcza o rozwoju piersi. Zaczynają one rosnąć, stają się także wrażliwe na dotyk. Mniej więcej w ciągu 1,5-2 lat po początku tego procesu wystąpienie pierwszej menstruacji jest bardzo prawdopodobne. Niekiedy zdarza się przegapić ten moment, im bardziej piersi są jednak tkliwe, tym bardziej możliwe, że wkrótce dziewczynkę spotka pierwsze krwawienie miesiączkowe.
Tuż przed „godziną zero”, organizm młodej kobiety zaczyna zdradzać wyraźne objawy. Pojawia się osłabienie, rozdrażnienie, a nawet nudności. Można to zrzucać na karb choroby, niemniej zazwyczaj dziewczęta oraz ich bliscy doskonale wiedzą, co to oznacza. Możliwe jest także wystąpienie symptomów bezpośrednio w okolicach intymnych. Czasami jest to biała wydzielina z pochwy, jeszcze częściej niewielkie plamienie.
Brak miesiączki
Co jednak, gdy dziewczynka kończy 14. rok życia, a nadal jest brak miesiączki? Przede wszystkim – nie należy panikować. Czasami młode kobiety dojrzewają nieco wolniej od rówieśniczek. Należy jednak udać się do lekarza, zwłaszcza, gdy są one fizycznie rozwinięte prawidłowo, jak na swój wiek. W sporadycznych sytuacjach konieczne może się okazać leczenie hormonalne (więcej na ten temat pod tym linkiem: https://miesiaczka.net.pl).
Pierwsze miesiączki trwają mniej więcej tyle, ile w przypadku dorosłej kobiety. Mocno nieregularny będzie zazwyczaj natomiast cykl miesiączkowy. Zanim organizm ustabilizuje go, może minąć jeszcze wiele miesięcy.
Podsumowując, nie ma się czego bać. Pierwszy okres to oczywiście moment wyjątkowy, ale też zupełnie normalny. Trzeba o nim pamiętać i nie dać się mu zaskoczyć – ale też nie przeżywać go zbyt mocno i potraktować jak kolejny etap w kobiecym życiu.
Mam 11 lat i już zaczęła się chyba u mnie pierwsza miesiączka. Czy to jest normalne? :/ Nie wiem jak wy, ale moja siostra miała pierwszy okres jak miała 13 lat, mi się wydaje, że coś za wcześnie mam.