Sposoby na cellulit

Cellulit to dla wielu osób dolegliwość sezonowa. W zimie o nim zapominamy, a na wiosnę rozpoczynamy z nim intensywną walkę, by zdążyć przed sezonem plażowania.

Co to jest cellulit

Nie jest choroba i nie wywołuje żadnych dolegliwości, ale jest defektem estetycznym skory, który dotyka 90% kobiet. Cellulit nazywany jest także pomarańczową skórką, ponieważ wyglądem przypomina nierówną skórę pomarańczy. Cellulit spowodowany jest zaburzeniami naczyń krwionośnych i limfatycznych w tkance podskórnej. W wyniku ich zwiększonej przepuszczalności znajdująca się pod skórą tkanka tłuszczowa gromadzi produkty przemiany materii, poszczególne komórki rozrastają się nierównomiernie powodując charakterystyczne nierówności.

Przyczyny cellulitu mogą być bardzo różne, ale do najczęstszych zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne – podwyższony poziom estrogenu (ciąża, tabletki antykoncepcyjne),
  • niewłaściwa dieta,
  • mała aktywność fizyczna,
  • zbyt obcisłe ubrania.

Na szczęście jest wiele metod walki z cellulitem, które uczynią skórę idealnie gładką:

  • kosmetyki,
  • sposoby domowe,
  • zabiegi kosmetyczne.

Kosmetyki na cellulit

Branża kosmetyczna szybko dostrzegła problem i błyskawicznie na niego zareagowała dostrzegając chłonność rynku.  Do wyboru mamy preparaty od kilkunastu do kilkuset złotych. Na drogeryjnych półkach znajdziemy balsamy, kremy drenujące, żele, specjalne gąbki, rękawice i  szczoteczki do masowania. Należy również wybrać odpowiedni krem na cellulit, oparty na aktywnych składnikach.

Niektóre firmy oferują nawet specjalne legginsy uwalniające podczas noszenia czerwone algi, które rozbijają komórki tłuszczowe. Popularne są także szorty antycellulitowe wydzielające koenzym Q10.

Domowe sposoby na cellulit

Żadne sposoby na cellulit nie pomogą, jeżeli nie wyeliminujemy chociaż niektórych czynników powodujących jego powstawanie. Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. To z powodu spożywania dużej ilości tłuszczów i produktów wysokoprzetworzonych dochodzi do nierówności komórek tłuszczowych. W diecie powinny być uwzględnione warzywa, owoce, kasze, produkty bogate w błonnik, nie powinno łączyć się węglowodanów z białkami. Taka dieta sprzyja także utrzymaniu prawidłowej sylwetki. W walce z cellulitem pomaga picie minimum 2 litrów wody niegazowanej, która pomaga oczyszczać organizm.

Zdecydowanym sprzymierzeńcem w zwalczaniu cellulitu jest aktywność fizyczna. Mogą być to ćwiczenia na siłowni na poszczególne części ciała (zwłaszcza uda, brzuch, pośladki), bieganie, jazda na rowerze, north walking. Na ćwiczenia najlepiej poświęcić ok. 30 minut 3-4 razy w tygodniu.

Zmiany w trybie życia wspierają skuteczne sposoby na cellulit polegające na wykorzystaniu prostych sposobów domowych. Warunkiem powodzenia jest ich systematyczne stosowanie 2-3 razy w tygodniu. Najbardziej popularne to:

  • domowy masaż limfatyczny przy pomocy rękawicy, szczoteczki lub gąbki,
  • peeling z fusów kawy,
  • masaż przy pomocy baniek chińskich.
  • Herbatki ziołowe z kopru, skrzypu, brzozy lub krwawnika.

Zabiegi kosmetyczne na cellulit

Przeznaczone są dla osób niecierpliwych, które efektów oczekują natychmiast. Większość gabinetów kosmetycznych oferuje kilka zabiegów do wyboru. Większość z nich to koszt ok. 100 zł za 30 min. Najpopularniejsze to:

  • masaż limfatyczny,
  • fala akustyczna,
  • elektrostymulacja prądami zmiennymi,
  • endemologia,
  • karboksyterapia.

Oferta jest tak różnorodna, że każda kobieta znajdzie swój własny sposób na cellulit. Trzeba jednak pamiętać, że bez zmiany trybu życia, efekty będą chwilowe.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. A to dobre – cellulit jest dla niektórych dolegliwością sezonową, bo tylko w sezonie go widać.. Lepiej nie mogliście mi rozpocząć dnia 🙂 Ale faktem jest, że niektórzy tak myślą – jak nie widać to znaczy, że nie ma, albo jak nie boli – tak samo…

  2. Nie ma jednego dobrego sposobu na cellulit, bo jakby był, to ludzie już dawno by zostali miliarderami, jakby go wymyślili. Ale jak się łączy kilka z metod, to można się cellulitu pozbyć i nie trwa to miesiącami, a najwyżej kilka tygodni. Problem w tym, że za rok znowu cellulit może się pojawić i zaczyna się kłopot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *