Jak się pozbyć cellulitu?

Refluks – choroba XXI wieku

Choroba zwana potocznie refluksem przełykowym, czy też – refluksem żołądkowo-przełykowym, bo tak powinno się ją zwać, to choroba, która polega na cofaniu się treści żołądka ponownie do przełyku. Już sam ten bardzo lakoniczny opis brzmi nader nieprzyjemnie, a przecież to tylko sam początek konsekwencji, które niesie ze sobą refluks żołądkowo-przełykowy.

Czym grozi refluks?

Refluks żołądkowy może spowodować naprawdę wiele problemów. Przede wszystkim zabierze nam całą przyjemność z jedzenia i będzie sprawiał ogromny ból – nadbrzusza, mostku, szyi, gardła czy też krtani. A przecież życie z bólem nie jest czymś, co sobie wymarzyliśmy. Należy raczej dążyć do tego, by przejść przez życie bez ustawicznego bólu. I to tak silnego, że w przypadku refluksu jest bardzo często mylony z objawami i bólem, który występuje przy okazji problemów sercowych, z zawałem serca włącznie.

Jednak refluks to nie tylko ból. Refluks grozi również naprawdę bardzo poważnymi konsekwencjami – z chorobą nowotworową włącznie. I wcale nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Udowodniono w sposób naukowy, że występowanie refluksu i lekceważenie jego objawów przez dłuższy czas doprowadzić może do wielokrotnego zwiększenia szansy na występowanie choroby nowotworowej gruczołu przełyku, złącza żołądkowo-przełykowego oraz płaskonabłonkowego przełyku. I jest to dokładnie tak poważne, jak brzmi.

Wiemy już więc, że nie należy lekceważyć objawów refluksu. Ale żeby czegoś nie lekceważyć, naturalną siłą rzeczy – musimy wiedzieć czym się objawia. Czym więc objawia się refluks?

Serum na redukcje cellulitu - Vialise

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Do najbardziej rozpoznawalnych objawów refluksu należy przede wszystkim:

 – cofanie się treści żołądkowych,

 – nieświeży oddech,

 – nadkwasota,

 – odbijanie kwaśnym smakiem,

 – ustawiczny kwaśny bądź też gorzki posmak na języku,

 – ból mostka,

 – ból nabrzusza,

 – palący ból przełyku, szyi lub też gardła,

 – zgaga,

 – ból żołądka

– wymioty (często w wymiotach może pojawić się żółć).

Część z tych objawów nie brzmi groźnie. Mało tego – można śmiało powiedzieć, że część z nich brzmi nawet na tyle niewinnie, że bardzo łatwo je zlekceważyć. Bardzo łatwo też leczyć się wyłącznie objawowo. Na przykład zgagę. A zgaga przecież nie musi występować samoistnie, równie dobrze może być właśnie objawem refluksu i fakt, że zagłuszymy zgagę lekarstwami wcale nie sprawi, że problem refluksu zniknie. Będzie się rozwijał. A rozwijający się refluks doprowadzić może do naprawdę opłakanych skutków zdrowotnych (więcej o nich tu – http://poradnikrefluksowy.pl/). Dlatego tak ważne jest umiejętne obserwowanie swojego ciała. I gdy zauważymy jakieś niepokojące odstępstwo od normy – powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zwlekanie naprawdę nie wyjdzie nam na dobre. Przecież jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, że ignorowany problem, zwłaszcza problem natury zdrowotnej – samoistnie zniknął. Nie wolno nam nigdy o tym zapominać. Tak samo, jak nie wolno nam zapominać o starej dobrej zasadzie, która od lat głosi, że dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Vialise na cellulit

1 Komentarz

  1. Iwonka

    Przede wszystkim trzeba wszystko przeczytać i dowiedzieć się co to jest choroba refluksowa. Potem zacząć stosować. A potem…. sami zobaczycie, że niewiele się zmieni. Przynajmniej w moim przypadku tak właśnie było, bo nic to nie zmieniło. Refluks jak był, tak jest i może minimalnie słabsze objawy są.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 3 =