Trądzik różowaty. Pielęgnacja wymaga cierpliwości
Zmiany skórne pojawiające się podczas choroby trądzik różowaty zlokalizowane są na twarzy pacjenta, toteż jest to przypadłość bardzo uciążliwa i nieprzyjemna. Tylko odpowiednie leki, stosowane jednocześnie z racjonalną dietą i uzasadnioną pielęgnacją twarzy mogą w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i po jej wyleczeniu chronić skórę przed kolejnymi zmianami. Trzeba jednak pamiętać, że trądzik różowaty i pielęgnacja choroby wymagają wielkiej cierpliwości i prawdziwej systematyczności. Nawet po wyleczeniu skóra pozostaje bardzo wrażliwa. Nadal jest podatna na podrażnienia. Potrzebne są konkretne działania, które pomogą odbudować uszkodzoną warstwę ochronną skóry.
Unikamy mydła i wody
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym wymaga, aby na co dzień pacjenci nie używali mydeł zapachowych i innych detergentów, które drażnią i wysuszają skórę. Twarz należy myć białym, delikatnym, bezzapachowym mydłem i wodą mineralną lub przegotowaną. Lekarze polecają również przemywanie twarzy 2% roztworem kwasu bornego lub wodą wapienną.
Delikatny demakijaż
Podczas demakijażu twarzy nie należy używać gąbeczek, które dodatkowo podrażnią naskórek. Pacjent powinien unikać gorącej, chlorowanej i twardej wody. Absolutnie nie można stosować toników na bazie alkoholu. Można je zastąpić bezzapachowymi płynami i żelami micelarnymi. W celu osuszenia twarzy należy używać miękkich ręczników, tak, by dodatkowo nie podrażniały zainfekowanej skóry twarzy. Całkowicie zabronione jest stosowanie gruboziarnistych peelingów i kremów na bazie AHA.
Unikamy słońca
Trądzik nasila się pod wpływem słońca, tak więc osoby chorujące powinny unikać nasłoneczniania skóry twarzy. Stąd pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga stosowania preparatów zawierających filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB o wysokim faktorze ( co najmniej 30). Maści lub kremy z filtrami należy stosować codziennie, również zimą.
Stosujemy kosmetyki nawilżające dla wrażliwej skóry
Kremy do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym powinny być naturalne, pozbawione sztucznych barwników, parabenów, substancji zapachowych i silnie działających dodatków. Skórę trzeba natłuszczać i nawilżać, tak więc pielęgnujemy skórę kosmetykami aptecznymi przeznaczonymi dla skóry wrażliwej, które zawierają naturalne ekstrakty i wyciągi. Powinny być delikatne. Stosowane kosmetyki powinny wzmocnić barierę naskórkową, uszczelnić ścianki naczynek krwionośnych oraz nawilżyć podrażniony naskórek. Dlatego szukamy kremów, które zawierają wyciągi m.in. z kasztanowca, arniki czy miłorzębu japońskiego, ponieważ dostarczają skórze bioflawonoidów, azulenów i garbników, a to oznacza, że uszczelniają naczynia krwionośne. Kremy powinny zawierać kwaśny odczyn – pH niższe niż 7.
Stosujemy naturalne maseczki
Domowe maseczki pomagają zlikwidować trądzik różowaty. Pielęgnacja naturalnymi sposobami pomaga zmniejszyć uciążliwy rumień i złagodzić stan zapalny. Szczególnie polecany jest żel z aloesu, bardzo pomocny przy gojących się ranach. Kurkuma jest dobrze znana z powodu właściwości przeciwbakteryjnych i leczniczych, toteż maseczki z kurkumy i jogurtu dobrze wpływają na stan skóry. Lukrecja koi skórę i przywraca jej odpowiedni kolor. Płatki owsiane działają przeciwzapalnie i nawilżająco. Miód ma właściwości przeciwbakteryjne, silnie przeciwzapalne i nawilża skórę.Tak więc jest wiele naturalnych „wspomagaczy” leczenia trądziku różowatego.
Więcej o naturalnej pielęgnacji przeczytasz w tym artykule: http://dobrecisnienie.org.pl/wiedza-medyczna/naturalne-sposoby-na-tradzik-rozowaty/
Nie należy jednak oczekiwać, że sama pielęgnacja uczyni cuda i choroba nagle zniknie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, potrzebne jest długotrwałe działanie na trzech płaszczyznach: leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, dieta i pielęgnacja. W zależności od poziomu rozwoju trądziku różowatego zależy na ile jesteśmy w stanie złagodzić dokuczliwe objawy. Jeśli jednak w czasie leczenia albo po jego zakończeniu zrezygnujemy z właściwej pielęgnacji lub racjonalnej diety, możemy się spodziewać nawrotu choroby.