Jak się pozbyć cellulitu?

Cellulit a rozstępy

Cellulit jest dolegliwością typowo kobiecą (90%), w przypadku mężczyzn występuje bardzo sporadycznie. Inaczej jest w przypadku rozstępów, choć dotyka on podobną grupę kobiet, to w znacznie większym stopniu spotykany jest także u mężczyzn. Te różnice spowodowane są różnymi przyczynami powstawania rozstępów i cellulitu.

Czym jest cellulit?

Przede wszystkim spowodowany jest zmianami hormonalnymi, głównie zwiększoną produkcją żeńskich hormonów, estrogenów. To z tego powodu dotyka kobiety w okresie dojrzewania, ciąży, zażywające środki antykoncepcyjne lub podczas hormonalnej kuracji zastępczej.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia cellulitu jest niewłaściwa dieta i nadwaga, mała aktywność fizyczna, zbyt ciasny ubiór.

Wszystkie te czynniki powodują zaburzenia w mikrokrążenie w tkance podskórnej. Naczynia krwionośne i limfatyczne ulegają rozszerzeniu i tracą swą szczelność. Toksyny i substancje zbędne zamiast zostać wydalone przez skórę, przenikają do tkanki podskórnej, naruszają jej jednolitą strukturę i tworzą charakterystyczne grudki, które przypominają skórkę pomarańczy.

Czym są rozstępy?

Powstają w wyniku zmiana hormonalnych, ale w przeważającej ilości przypadków spowodowane są czynnikami mechanicznymi. Zmiany hormonalne zachodzące pod wpływem ciąży, choroby Coushinga (nieprawidłowa praca przysadki mózgowej), zażywania sterydów zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, które odgrywają najważniejszą rolę w zapewnieniu skórze jędrności i elastyczności.

Serum na redukcje cellulitu - Vialise

Czynniki mechaniczne to przede wszystkim gwałtowne zmiany wagi, zarówno zwiększenia, jak i jej zmniejszenia. W wyniku nagłej zmiany objętości, naskórek traci ciągłość, a powstałe ubytki zastępowane są tkanką łączną. W wyniku tego powstają charakterystyczne równoległe ciemnoczerwone linie o szerokości kilku milimetrów i długości kilku centymetrów. Z biegiem czasu linie te bledną i przypominają wyglądem blizny.

Rozstępy najczęściej pojawiają na brzuchu u kobiet w ciąży, osób, które nagle przytyły, u mężczyzn ćwiczących na siłowni, którzy chcą szybko zbudować masę mięśniową.

Po tej krótkiej charakterystyce NIK chyba nie będzie miał wątpliwości, czy zmiany na jego skórze to cellulit czy rozstępy.

Jak pokonać rozstępy i cellulit

Cellulit i rozstępy łączą dwa podobieństwa, jedne i drugie wyglądają nieestetycznie, w obu przypadkach ich usunięcie jest bardzo trudne i czasochłonne.

Mają jeszcze jedną wspólną cechę, a mianowicie wymagają zmiany diety. To gwarantuje stałe pozbycie się obu dolegliwości w sposób trwały i sprawi, że więcej nie powróci. Dodatkowo zdrowa dieta poprawi funkcjonowanie całego organizmu.

W przypadku zwalczania cellulitu najskuteczniejsze są zabiegi i kosmetyki poprawiające ukrwienie tkanki skórnej, które przywracają jej elastyczność i jędrność. Dobre rezultaty przynoszą masaże antycellulitowe i kosmetyki zawierające kofeinę i algi morskie.

W przypadku rozstępów można stosować kosmetyki regenerujące skórę zawierające kolagen, ale naprawdę skuteczne efekty przynoszą mikrodermabrazja, mezoterapia i zabiegi laserowe.

Cellulit a rozstępy – wiele kobiet zastanawia się co lepsze. Jedne i drugie wyglądają brzydko, więc najlepiej im zapobiegać.

Vialise na cellulit

2 Komentarzy

  1. Laura

    Cellulit na brzuchu można pomylić z rozstępami, ale tylko w niektórych sytuacjach. Zwłaszcza po ciąży. Tylko, że najczęściej cellulit niw występuje tylko na brzuchu, ale też jednocześnie na udach, czasami na pośladkach oraz na ramionach. Ale rzadko jest w jednym miejscu.

  2. Krzychu

    Co jakiś czas słyszę, że cellulit zdarza się także u mężczyzn, ale nigdy nie poznałem osoby, która by go miała. A widziałem niejednego grubaska, u którego wszystko wskazywało na to, że może mieć cellulit. No ale bardzo jestem ciekaw jak to wygląda i jak w rzeczywistości się prezentuje i czy można pomylić cellulit z rozstępami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + = 14